محل تبلیغات شما

نظریه دکتر استرنبرگ: داستان عشق و یافتن زوج مناسب
من در ابتدا نظریه مثلث عشق را در روانشناسی عشق پیشنهاد دادم که فرض می‌کند عشق از سه عنصر صمیمیت، اشتیاق و تعهد تشکیل شده است. روابط عاشقانه مختلف از ترکیب‌های متفاوتی از این عناصر تشکیل شده اند. یک رابطه عاشقانه برای کامل بودن، نیاز به هر سه عنصر دارد. با این وجود این نظریه یک سوال مهم را بی پاسخ می‌گذارد؛ چه چیزی یک انسان عادی را تبدیل به یک عاشق دلباخته می‌کند؟ و چه عنصری باعث می‌شود عاشق افراد خاصی شویم؟
به همین دلیل مجبور شدم تحقیقات عمیق‌تری برای پیدا کردن ریشه عشق انجام دهم و جواب این سوالات را در نظریه "داستان عشق" یافتم. تحقیقات من که شامل مطالعه بر روی صد‌ها زوج در ایالت کناتیکت آمریکا در ۱۰ سال گذشته انجام شده و همچنان ادامه دارد، نشان داده است که افراد، عشق را به روش‌های گوناگونی توصیف می‌کنند. این توصیفات، داستان عشق افراد را بازگو می‌کند؛
برای مثال کسی که با این جمله به شدت موافق است: من معتقدم روابط عاشقانه موفق مثل یک معامله  موفق است» عشق را مانند معامله تجاری می‌بیند. یا شخصی که می‌گوید من رابطه با کسی را که گاهی باعث وحشت من شود دوست دارم» یا کسی که می‌گوید دوست دارم در رابطه، گاهی شریک عاطفی ام را بترسانم» عشق را مانند یک داستان وحشتناک می‌بیند.
ناسازگاری یک زوج به دلیل لاو استوری‌های متفاوت!
زوج‌ها معمولا در ابتدا به وسیله جذابیت‌های جسمانی و علایق مشترک به هم علاقه‌مند می‌شوند، اما در ادامه ممکن است متوجه شوند که یک جای کار می‌لنگد! که در حقیقت، مشکل همان ناسازگاری داستان عشق طرفین است. زوج‌هایی که داستان عشقشان با هم سازگاری ندارد، مانند بازیگرانی هستند که دو نمایشنامه مختلف را اجرا می‌کنند. ممکن است در نگاه اول جالب به نظر برسد، ولی در تعامل با یکدیگر موفق نخواهند بود.
به همین دلیل است که زوج‌هایی که ظواهر نشان می‌دهد رابطه موفقی خواهند داشت، ممکن است شکست بخورند و زوج‌هایی که بعید به نظر می‌رسد رابطه موفقی داشته باشند ممکن است رابطه‌شان دوام بیاورد. دو نفر ممکن است دیدگاه‌های مشابهی داشته باشند، ولی اگر یک طرف آرزو داشته باشد مانند جولیا رابرتز بازیگر فیلم "زن زیبا" توسط یک ناجی، نجات داده شود و طرف دیگر خواستار زوجی مانند فیلم "آقا و خانم اسمیت" باشد، رابطه آن‌ها زیاد دوام نخواهد آورد.
عشق‌های ماندگار با داستان‌های مشترک
در مقابل دو نفری که داستان عشق  هر دویشان داستان جنگ است، مانند زوج فیلم "چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ترسد" در نگاه اول ممکن است زوج ناسازگاری به نظر بیایند، ولی همین نیاز مشترک به مشاجره و دعوا، می‌تواند عشق آن‌ها را زنده نگه دارد.
برای اینکه بفهمیم یک زوج با هم سازگاری خواهند داشت یا نه، باید ببینیم آیا داستان عشق آن‌ها با هم سازگار است؟ برای تغییر الگوی رابطه عاشقانه، باید از داستان‌های عشق خود آگاه شویم، به دنبال افراد با داستان‌های سازگار با داستان خودمان بگردیم و این افراد را جایگزین افرادی کنیم که داستان عشق‌شان با ما سازگاری ندارد.

عشق‌های ماندگار با داستان‌ عشق‌های مشترک

داستان عشق افراد چگونه شکل می‌گیرد؟
داستان عشق، بر اساس ویژگیهای شخصیتی، تجربه های اولیه کودکی و مشاهده روابط عاطفی پدر و مادر بلافاصله بعد از تولد شروع به شکل‌گیری می کند. داستان عشق همچنین، بر اساس داستانهایی که در فیلم‌های سینمایی، تلویزیون و رمان‌ها روایت می‌شوند، در ذهن ما شکل می‌گیرند. سپس ما سعی می‌کنیم همین تصاویر ثبت شده از عشق در ذهنمان را در زندگی واقعی نیز بازسازی کنیم.
بر اساس مصاحبه هایی که با دانشجویان کالج در سال ۱۹۹۰ انجام دادم و از آنها خواستم در مورد عشق ایده آل و انتظارات خود از آن بنویسند به ۲۵ داستان مشترک در توصیف عشق دست یافتم، که البته ممکن است بیشتر از این تعداد باشد. بعضی از داستان‌ها به مراتب شایع‌تر از بقیه داستان‌ها هستند. در سال ۱۹۹۵ من و یکی از دانشجویانم به نام لوری لینک مصاحبه‌هایی را ترتیب دادیم و از افراد خواستیم در مقیاس ۱ تا ۷ به هر کدام از داستان‌ها که بیشتر به روابط عاشقانه‌شان شبیه هستند امتیاز بدهند. داستانهایی که بیشترین نمره را کسب می‌کردند نشان دهنده داستان عشق شخصی آن‌ها بود.
انواع لاو استوری و طرفداران هر کدام
در میان پرطرفدارترین داستان‌ها داستان‌هایی نظیر داستان های زیر وجود دارد:  
داستان سفر: "من معتقدم شروع یک رابطه عاطفی مانند شروع یک سفر جدید است که می تواند هم هیجان انگیز و هم چالش برانگیز باشد."
داستان باغبانی: "من معتقدم اگر از رابطه مراقبت و نگهداری نشود دوام نخواهد آورد."
داستان طنز: "من معتقدم بیش از حد جدی گرفتن، رابطه آن را خراب می‌کند." 
اما کم‌طرفدارترین داستان ها، شامل موارد زیر هستند:

داستان وحشت: "به نظرم هیجان انگیز است که شریک عاطفی ام تا حدودی از من بترسد" یا "من ارتباط با افرادی که من را می ترسانند را دوست دارم".

ازدواج با فرزندان طلاق؛ آری یا خیر؟

داستان عشق شما چیست؟ با تشخیص آن زوج مناسب خود را بیابید!

با این ۷ ترفند، سطوح تستوسترون‌تان را به‌طور طبیعی افزایش دهید!

عشق ,داستان ,یک ,رابطه ,ممکن ,زوج ,داستان عشق ,ممکن است ,عشق را ,است که ,بر اساس

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزشگاه برنامه نويسی